Wycieczki 4-6 godzin z centrum Uzdrowiska Rabka -Zdrój.
Bez wątpienia najlepszym obiektem do wyjść na szlaki turystyczne jest Villa Gorczańska położona w bezpośrednim sąsiedztwie szlaku turystycznego na Maciejową i Turbacz, a jednocześnie w centrum Uzdrowiska i zaledwie 300 m od Parku Zdrojowego. Bardzo dobrą bazę wypadową stanowi również obiekt Apartamenty przy Parku, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zdrojowego i zaledwie 20 minut spacerem od szlaków turystycznych.
Szlaki turystyczne w rejonie Rabki-Zdrój
Szlak czerwony – Rabka Zdrój – Maciejowa – Stare Wierchy
Długość trasy 9,5 km; czas przejścia: 3h. Powrót 2h 15min.
Szlak czarny – Rabka Zdrój – Potaczkowa (746 m n.p.m.) – Mszana Dolna
Długość trasy: 16 km; czas przejścia: 3h 30 min. Powrót 3h 30 min.
Szlak niebieski – Rabka-Zdrój – Olszówka – Poręba Wielka
Długość trasy: 8 km; czas przejścia: 2h 15min. Powrót 2h 15 min.
Szlak niebieski – Rdzawka – Stare Wierchy (983 m n.p.m.)
Długość trasy: 5,5 km; czas przejścia: 1h 30 min. Powrót 1 h 10 min.
Szlak zielony – Rabka-Zdrój – Zaryte – Luboń Wielki (1022 m n.p.m.)
Długość trasy: 7,4 km; czas przejścia: 2h 20m. Powrót 1h 45 min.
Szlak zielony – Bacówka „Na Maciejowej” – Jasionów – Poręba Górna
Długość trasy: 4 km; czas przejścia: 1h. Powrót 1h 20 min
Szlak zielony – Bacówka „Na Maciejowej” – Ponice – Rdzawka – Piątkowa
Długość trasy: 9 km; czas przejścia: 2h 30 min. Powrót 2h 35 min.
Szlak żółty – Rabka Zaryte – Luboń Wielki (1022 m n.p.m.)
Długość trasy: 3,5 km; czas przejścia: 1h 30m. Powrót 55 min.
Szlak żółty – Rabka Zdrój – Piątkowa (715 m n.p.m.)
Długość trasy: 5,3 km; czas przejścia: 1h 20m. Powrót 55 min.
Wycieczki 4-6 godzin – PROPOZYCJA nr 1: NA LUBOŃ WIELKI
WARIANT A
Rabka-Zdrój szlak niebieski – przeł. pod Grzebieniem – Rabka Zaryte szlak żółty – Luboń Wielki szlak zielony – Rabka-Zdrój
Znaki niebieskie, żółte i zielone; długość trasy: 14,6 km; czas przejścia: 4h 30 min
Z Rabki wędrujemy szlakiem niebieskim w górę ul. Kościuszki i dalej przez przeł. pod Grzebieniem schodzimy do dzielnicy Rabki-Zarytego. Szlak doprowadza nas do drogi głównej, którą przechodzimy ok 150 m. następnie szlak niebieski skręca w lewo a my podążamy dalej wzdłuż jezdni ok 100 m, aż napotkamy znaki żółte, również skręcające w lewo. Szlak żółty, zwany Percią Borkowskiego, prowadzi przez rezerwat przyrody nieożywionej z największym w Beskidzie Wyspowym kamiennym gołoborzem. Na wierzchołku Lubonia znajduje się jedyne schronisko PTTK w Beskidzie Wyspowym, powstałe w latach trzydziestych XX wieku i wpisane do rejestru zabytków. Tuż obok schroniska w 1961 roku stanął maszt wieży radiowo-telewizyjnej.
WARIANT B
Naprawa szlak niebieski – Luboń Mały – Luboń Wielki szlak zielony – Rabka-Zdrój
Znaki niebieskie; długość trasy: 15 km; czas przejścia: 4h
Dojazd do Naprawy – z dworca busów w Rabce (ul. Jana Pawła II) możemy dojechać autobusami zmierzającymi do Krakowa. Wysiadamy na przystanku os. Mały Luboń w Naprawie – przy szosie zakopiańskiej obok „Karczmy po sosnami” i baru “Sponti”. Atrakcje na trasie: Na szczycie Lubonia Wielkiego jedyne schronisko PTTK w Beskidzie Wyspowym, wybudowane w 1931 roku i wpisane do rejestru zabytków oraz wieża przekaźnikowa wybudowana w roku 1961.
Wycieczki 4-6 godzin – PROPOZYCJA nr 2: NA STARE WIERCHY
WARIANT A
szlak czerwony Rabka-Zdrój – Stare Wierchy – Rabka-Zdrój
Znaki czerwone; długość trasy: 19 km; czas przejścia: 5h 10min
Wycieczka Głównym Szlakiem Beskidzkim przez Maciejową i dalej na Stare Wierchy. Na trasie dwa obiekty turystyczne: bacówka PTTK na Maciejowej wybudowana w latach 70-tych ubiegłego wieku i schronisko PTTK im. Czesława Trybowskiego na Starych Wierchach. W rejonie Starych Wierchów docieramy do granic Gorczańskiego Parku Narodowego, o czym informuje nas tablica obok schroniska.
WARIANT B
Rdzawka szlak niebieski – Stare Wierchy szlak czerwony – Rabka-Zdrój
Znaki niebieskie i czerwone; długość trasy: 15 km; czas przejścia: 3h 45min
Dojazd do Rdzawki – z dworca przy ul. Jan Pawła II dojazd busami kursującymi do Nowego Targu i Zakopanego przez Rdzawkę. Należy wysiąść na przystanku w Rdzawce przy stacji benzynowej i motelu “U Guta” obok szosy zakopiańskiej. Z tego miejsca roztacza się piękna panorama na Kotlinę Orawsko-Nowotarską, Tatry i Babią Górę. Wyruszamy szlakiem niebieskim, który bardzo łagodnie prowadzi nas aż na Stare Wierchy. Po drodze w rejonie szczytu Jaworzyna mijamy górną stację wyciągu narciarskiego w Obidowej. Na polanie Stare Wierchy znajduje się schronisko PTTK im. Czesława Trybowskiego i węzeł szlaków turystycznych. Do Rabki schodzimy szlakiem czerwonym przez Maciejową.
Wycieczki 4-6 godzin – PROPOZYCJA nr 3: Z MSZANY DO RABKI
szlak czarny Mszana Dolna – Potaczkowa – Adamczykowa – przł. pod Grzebieniem – Rabka-Zdrój
Znaki czarne; długość trasy: 16 km; czas przejścia: 3h 30min
Dojazd do Mszany Dolnej – z Rabki do Mszany busy kursuje bardzo często. W Mszanie wysiadamy na dworcu autobusowym i wędrujemy do Parku Miejskiego, gdzie rozpoczyna się czarny szlak. Został on otwarty w 2011 roku i nadano mu imię Elfrydy Trybowskiej i Juliana Tolińskiego, osób zasłużonych dla rozwoju turystyki górskiej w tym regionie. Szlak jest bardzo atrakcyjny ze względu na piękne widoki na Beskid Wyspowy, Gorce i Tatry. Na szczycie Potaczkowej znajduje się ołtarz polowy i wzniesiony w 2000 roku krzyż milenijny. Do dzielnicy Rabki – Słone schodzimy wschodnimi stokami Grzebienia, a znaki czarne prowadzą nas później aż do rabczańskiego Parku Zdrojowego.
Wycieczki 4-6 godzin – PROPOZYCJA nr 4: PĘTLA WOKÓŁ GMINY
Rabka-Zdrój szlak czerwony – Maciejowa szlak zielony – Ponice – Rdzawka – Piątkowa Góra – szlak żółty – Rabka-Zdrój
Znaki czerwone, zielone i żółte; długość trasy: 20 km; czas przejścia: 5h 10 min
(w przeciwnym kierunku 5h 10 min.)
Trasa w formie pętli, dzięki której możemy poznać Rabkę i dwie miejscowości należące do gminy: Ponice i Rdzawkę. Jest opcja dla bardziej wprawionych turystów, gdyż trasa prowadzi na przemian w górę i dół, a suma podejść wynosi ok 600 m. Najpierw wędrując z Rabki czerwonym szlakiem docieramy do bacówki PTTK na Maciejowej. Stamtąd szlakiem zielonym schodzimy do wsi Ponice, a następnie rozpoczynamy wspinaczkę przez grzbiet Świńskiej Góry do miejscowości Rdzawka i dalej na szczyt Piątkowej Góry. W Rdzawce, przy zakopiańskiej szosie znajduje się drewniany kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża z 1757, spalony w 1994 r. odbudowany i ponownie konsekrowany w 2002r. Poniżej kościoła, przy szosie źródełko nazwane Pocieszną Wodą, gdyż „dawało pocieszenie w zdrowiu”. Od kościoła schodzimy szlakiem żółtym przez grzbiet Krzywonia do centrum Rabki-Zdroju.